HomeFacebook: Instagram Kullanıcıları Markalardan Ne Bekliyor?GenelFacebook: Instagram Kullanıcıları Markalardan Ne Bekliyor?

Facebook: Instagram Kullanıcıları Markalardan Ne Bekliyor?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Facebook Instagram Kullanıcılarının Markalardan Beklentileri Üzerine Yeni Rapor Yayınladı

Günümüzün popüler sosyal medya platformu olan Instagram‘a ilgi her geçen gün artıyor. Instagram global 2018 haziran verilerine göre platformun bir milyardan fazla aylık aktif kullanıcısı bulunmakta. Hal böyle olunca markaların bu popüler platformda aktif olmamaları düşünülemez.
Sosyal medya var olduğundan beri etkileşim yolu ya takip etme yada ekleme üzerine kurulu. Aktif bir kullanıcıyı markanızın sayfasına çekmek, sayfanızı takip etmesini sağlamak zordur. İnsanlar Instagram‘da daha seçici davranıyor ve rastgele profilleri kolayca takip etmiyor. Bu da markalar için yeni bir zorluk teşkil ediyor, dikkat çekmek için daha çok çalışma gerektiriyor. Instagram‘ın popülaritesinin bu denli artması sonucu Facebook IQ birimi platform kullanıcılarını daha iyi analiz etmek için kolları sıvadı ve bir rapor yayınladı. Raporda kullanıcıların, neden Instagram‘ı kullandıkları, hangi yaş aralığında ne kadar sıklıkta Instagram hesaplarını kontrol ettiklerini ve markalardan beklentileri analiz edildi. Rapor sonucunda markaların bu çağrıya kulak vereceği ve daha nitelikli paylaşımlar yapacağı aşikar.

[/vc_column_text][vc_column_text]

İnsanlar birden fazla sebepten dolayı platforma olan ilgisini arttırıyor. Yapılan ankete katılan 21.000 kişinin %57’si Instagram‘ı bir yıl önce kullandığından
daha fazla kullandığını, %44’ü ise önümüzdeki yıl daha da fazla kullanacağını belirtiyor. Facebook bu büyümeyi başta hikaye özelliğine daha sonrasında direkt mesaj ve IGTV gibi önemli güncellemelere bağlıyor. İçlerinde Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan pazarlarda yapılan araştırmaya göre kullanıcıların 3’te 2’si internete mobil cihazdan bağlanıyor.

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_separator color=”turquoise” border_width=”2″][vc_single_image image=”2574″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_separator color=”turquoise” border_width=”2″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Araştırma kapsamında kullanıcılar ünlüler ve influencerlarla daha kolay iletişime geçebildikleri için platformu kullandıklarını belirtirken, Amerika Birleşik Devletleri’nde verilen en popüler cevap Instagram’ın aile ve arkadaşlar ile etkileşime geçmek, Japonya’da ise trendleri takip etmek olarak değişiklik gösteriyor.Bu cevaplara ek olarak ankete katılımcıların %66’sı Instagram’ın markalarla etkileşime olanak veren platform olduğunu belirtiyor. Ankete katılanların %38’i ise Instagram reklamlarının kendileri ve ilgi alanları ile alakalı olduğunu belirtiyor.
Genel olarak baktığımızda aile ve arkadaşlar ile etkileşim insanların platformu kullanmasının bir başka önemli nedeni olarak görülebilir, ancak verilen yanıtlar Instagram kullanıcılarının marka iletişimine diğer platformlarda olduğundan daha açık olabileceğini gösteriyor.
Araştırma sonucu ortaya çıkan bulgular platform kullanıcılarının ünlüler, influencerlar ve markalarla iletişime geçmek için Instagram’ı kullanmaları, aile ve arkadaşların etkileşimlerini arttırmak için çalışan Facebook’a ters düşmekte.
Söz konusu yaş dağılımı olduğunda Facebook’un yapmış olduğu anket sonucunda farklı nedenlerle de olsa bir çok kuşaktan insanın Instagram’ı günde bir kaç kez kullandığıını görmekteyiz.
“Tüm dünyada, genç ve yaşlı insanlardan,Instagram‘ı kullanma deneyimlerini dinledik. Los Angeles’ta 41 yaşında bir kişi, bize Instagram‘da yeni bir ürünü keşfedip Hemen Al tuşuna basarak alışveriş yaptığını belirtirken, Londra’da 19 yaşındaki bir gençte Instagram‘ın özel tekliflerinin kendisini çektiğini ve alışveriş yaptığını belirtti.Bu da bize gösteriyor ki her yaştan insan Instagram‘ı alışveriş yaparken bir ürünü keşfetmek, araştırmak, satın alıp almayacağına karar vermek için kullanıyor.”

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_separator color=”turquoise” border_width=”2″][vc_single_image image=”2576″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_separator color=”turquoise” border_width=”2″][vc_empty_space][vc_column_text]

Genç nüfusun Instagram‘ı sık kullandığını belirtebiliriz fakat yaşlı nüfusunda platformu kullanma sıklığı hiç azımsanamayacak derecede. Peki bu insanlar markalardan neler bekliyor? Markalar bu insanları çekmek için ne yapmalı?
Ankete katılanların vermiş oldukları cevaplara göre Facebook IQ birimi aşağıdaki tabloyu bizlere sundu.

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_separator color=”turquoise” border_width=”2″][vc_empty_space][vc_single_image image=”2579″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_separator color=”turquoise” border_width=”2″][vc_empty_space][vc_column_text]

Tabloya göre kısa ve iyi hedeflenmiş sosyal medya reklamları kullanıcı kitlesinin dikkatini çekmekte. Instagram‘ın doğasını da düşündüğümüzde göz alıcı ve eşsiz tasarıma , akılcı fikirlere sahip olan bir reklam kampanyasının başarısız olma riski çok azdır. Kampanyada markanın tanıtımını yaparken aynı zamanda hedef kitlenin etkilenmesi gerekir.Burada önemli kriter hedef kitleyi markanıza çeken doğru hamleyi bulmak. Doğru analiz çalışması sonucu ortaya çıkacak olan tablo markanızı yukarılara taşımaya başlayacaktır.
Platformda sadece takipçi çekmek, satın almak veya geri takip yapmalarını sağlamak sizi bir yere kadar taşıyabilir. Yapılanlara ek olarak rakiplerinizi analiz edin neleri paylaştıklarına hedef kitlesinin neleri sevdiğine hangi paylaşımların daha fazla etkileşim aldığına bakın. Bu analizler sonucunda kendinize bir yol oluşturun ve bunu yaparken özgün olun.İşte o zaman markanız kazanacak.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Diğer Blog yazılarımıza Buradan ulaşabilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][bsf-info-box icon=”Defaults-external-link” icon_size=”32″ icon_color=”#2de2ca” title=”Kaynak” heading_tag=”h6″ read_more=”box” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.socialmediatoday.com%2Fnews%2Ffacebook-publishes-new-report-on-what-instagram-users-expect-from-brands%2F547351%2F|||” pos=”top”]https://www.socialmediatoday.com/news/facebook-publishes-new-report-on-what-instagram-users-expect-from-brands/547351/[/bsf-info-box][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

Kurumsal Web Sitesi

E-ticaret Web Sitesi

Ekibimize Katıl

İş Ortağımız Olun

Markan için iletişime geç

Entegrasyon

Google Reklam Yönetimi

Sosyal Medya Reklam Yönetimi

Pazaryeri ve E-İhracat