HomeInstagram sahte takipçi ve beğenileri silecek!GenelInstagram sahte takipçi ve beğenileri silecek!

Instagram sahte takipçi ve beğenileri silecek!

Sahte beğeni ve takipçili hesaplar tehlikede!

Popüler sosyal medya platformu olan Instagram’ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger’ın istifalarından sonra platform değişime hızla devam ediyor. 19 Kasım 2018’de yapılan açıklama ile birlikte sahte takipçi ve beğeni satın alan sayfalardan takipçi ve beğenilerinin silineceği bildirildi.pam ajans instagram güvenlik

Uygulama üzerinde takipçisi çok fazla görünen fakat beğenileri düşük kalan, beğenileri yüksek olan fakat aldığı yorum sayısı düşük olan sayfalara sıkça rastlıyorduk. Bu durumun en önemli etkeni beğeni ve takipçi uygulaması oluşturan sayfaların 20 ₺ gibi ucuz fiyatlara binlerce bot veya sahte hesap satıyor olmasıydı.

Pam Ajans olarak bu tür sahte yazılımların size, işinize ve hesaplarınıza zarar vereceğini belirtiyorduk fakat Instagram cephesinden herhangi bir hamle gelmiyordu. Yeni hamle ile birlikte uyarılarımız havada kalmamış oldu.

Instagram açıklamasında “son zamanlarda hesapların, kitlesini yapay olarak büyütmek için üçüncü parti uygulamalar kullandığını gördük.Her gün insanlar gerçek etkileşimler de dahil olmak üzere gerçek deneyimlere sahip olmak için Instagram’a geliyor.Bu deneyimlerin asılsız uygulamalar tarafından bozulmadığından emin olmak bizim sorumluluğumuzdur.Bugünden itibaren, popülerlik seviyelerini artırmak için üçüncü parti uygulama kullanan hesapların sahte beğenilerini, takipçilerini ve yorumlarını kaldırmaya başlayacağız.” sözlerine yer verdi.

Konu hakkında çok ciddi çalışmaların yapıldığı bir gerçek. Sahte takipçi, yorum ve beğenilerin saptanması için yapay zeka sistemi kurduklarını belirten Instagram kapsamlı bir temizlik yapacak gibi görünüyor.

Yapılan açıklama ile birlikte sahte beğeni ve takipçi satın almış olan sayfalardan ilk adım olarak satın aldıkları bu takipçi ve beğeniler silinecek ve 3. parti yazılımların hesaplara erişimleri olduğu doğrultusunda Instagram tarafından bildirim alacaklar. Uyarı ile birlikte kullanıcıların hesaplarının şifrelerini değiştirmesi istenerek 3. parti uygulamaların hesaba erişimlerini engellemeye yönelik çözüm sunan Instagram, uyarı alan hesapların 3. parti yazılım kullanmaya devam etmeleri durumunda direkt olarak hesabınızı sileriz demese de açıklamasında şöyle bir cümleye yer verdi “Instagram’ın ilk günlerinden beri topluluğu korumak adına sahte hesapları tespit ediyor ve kaldırıyoruz”. Bu da demek oluyor ki yakın zamanda ısrarla 3. parti yazılım kullanan sahte takipçi, beğeni ve yorum satın alan sayfaların topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldığını görebiliriz.

Twitter kullanıcıları, konu hakkında yaptıkları paylaşımlarda gelişmenin çok doğru bir karar olduğunu belirtti. Bu paylaşımlardan bir kaçını sizin için derledik.

-Instagram’ın özgün olmayan etkinlikleri azaltmak için adımlar attığını görmek çok güzel.

https://twitter.com/EmilyGardner_/status/1064583143020220416

-Bazı influencer’lar için, party bitti.

– Sahte ile savaş devam ediyor! Instagram’dan harika çalışma, harekete geçiyor ve özgün olmayan etkinlikleri kaldırıyor. Dijital ekosistemlerimizin ve toplumumuzun güvenini yeniden inşa etme yolculuğumuzda, bir başka olumlu adım!

Instagram’ın 19 Kasım 2018’de yapmış olduğu duyuruya Buradan ulaşabilirsiniz.

Haberimizi beğendiyseniz sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

En güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için mail adresimize abone olmayı unutmayın!

Diğer Blog yazılarımıza Buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kurumsal Web Sitesi

E-ticaret Web Sitesi

Ekibimize Katıl

İş Ortağımız Olun

Markan için iletişime geç

Entegrasyon

Google Reklam Yönetimi

Sosyal Medya Reklam Yönetimi

Pazaryeri ve E-İhracat